Hetuesia e Vilson Blloshmit, shembull qëndrese

Diel, 22 Mars 2020 09:59
Refuzime të Vilson Blloshmit në hetuesi Refuzime të Vilson Blloshmit në hetuesi

Nga Kastriot Dervishi

Vilson Blloshmi u arrestua dhe u dërgua në Tiranë. Ndaj tij u zhvillua një hetuesi e egër me tortura të rënda, por nuk mundën ta thyenin. Krahu i majtë gati iu paralizua. Ai i mundi për herë të dytë. Herën e parë i mundi në dështimin kurtheve agjenturialo-operative dhe herën e dytë në dështimin e procesit hetimor-gjyqësor. Duke qenë i dështuar në të dy rastet, por edhe në kërkesën e hershme për ta rekrutuar, regjimi zgjodhi rrugën e pabesën të vrasjes. Gjithë hetuesia e Vilson Blloshmit është shembull i gjallë qëndrese. Ajo lidhet së pari me mospranimin e dëshmive të sajuara si dhe me mospranimin e neve të akuzës, të atyre që do përbënin më vonë aktakuzën. I vetëdijshëm për brutalitetin e regjimit, ai ka pranuar të jetë deri në fund i pastër, qoftë edhe me sakrificën e jetës. Sipas një dëshmie të përcjellë në librin e Bedri Blloshmit “Rrëfime nga ferri komunist”, Tiranë 2011, faqe 478, para se të shkojë në ekzekutim Vilsoni ka thënë ndër të tjera: Kur të dalësh nga burgu, të shkosh në familjen time e t’u thuash se nuk i kam turpëruar. Akuzën nuk e pranova se nuk kam bërë asgjë”.

1 koment

  • Përgjigju andon melo

    regjimi sllavo komunist i enver hoxhes qe perfundoi ne nje diktature mikroborgjeze antishqiptare per fat te keq egziston akoma sot ne shqiperi me diktaturen e urise nje grup njerezish ka pervehtesuar pasurine dhe resurset e vendit dhe cfrytezon ne menyre barbare popullin e varfer .per fat te keq ky regjim ka akoma shume njerez qe nga bindja ose nga frika e mbeshtesi kete regjim ne nje kohe qe gjithe ish vendet socialiste me lufte e kthyen socializmin ne me njerezor
    ne nuke e beme kete kthese dhe duhet ta bejme pa tjeter se ndryshe do leme pasardhesit tane ne duart e sklavopronareve ja u kemi borxh.

    Tuesday, 24 Mars 2020 14:57 komentuar nga andon melo

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Aktualitet

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Një familje është goditur nga koronavirusi në lagjen “15 Tetori” në Fier. Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se është infektuar një familje me 5 anëtarë, 4 prej të cilëve...

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Globi

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Policia ka arrestuar një person të stafit mjekësor për publikimin e një liste me emrat e qytetarëve që kanë testuar pozitivisht për COVID-19.Zyra e Prokurorisë në mal të Zi tha...

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Aktualitet

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Një qytetar është transportuar mbrëmjen e sotme në spitalin e Sarandës dhe që sipas familjarëve ishte dhunuar nga policia.Qytetari, i cili shprehet se është i afërmi i burrit të dhunuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!