1943/Kapitullimi i Italisë, telegrami i Kolë Bibë Mirakajt

Hënë, 07 September 2020 16:05
Kolë Bibë Mirakaj dhe pjesë nga telegrami i tij Kolë Bibë Mirakaj dhe pjesë nga telegrami i tij

Nga Kastriot Dervishi

Pas kapitullimit të Italisë, apeli i kryeministrit pasohet me telegramin e ministrit të Punëve të Brendshme, Kolë Bibë Mirakaj. Edhe ky e ushtronte detyrën nga 11 majit 1943.

Telegrami

“Kurrë më tepër se në këtë moment delikat të historisë, kombi nuk ka pasë nevojë të jetë i bashkuem, të mbajë gjakftohtësinë e rregullin, prej të cilave, varet jeta e kombit. Ftojmë gjithë autoritet civile e policore dhe i bajmë përgjegjës para historisë, që të përdorin të gjithë mjetet e masat, tue fillue prej atyne ma atnore e ma tradicionale. Me lidhë besë me krenët e vendit e në lyp nevoja dhe me mjetet ma ekstreme për të mbajtë rregullin e për t’u bashkue top të gjithë shqiptarët, rreth flamurit të shenjtë, për të ruajtur kufijtë e ekzistencës e kombit. Ushtritë që ndodhen në tokën tonë që prej sodit do të pushojnë çdo veprim, po janë të disponueshme me u mbrojtë e me rujtë rregullin. E theksoj për të gjithë e në mënyrë të veçantë, për gjindarmërinë, policinë e milicinë kombëtare, se është detyrë e shenjtë të mos abandonojnë kurrkush detyrën. Ata qi veprojnë të kundërtën, tradhtojnë kombin. Apeli i kryeministrit të vihet ndër vendet e shpalljes”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...