Kur u “çlirua” Berati mor aman?

Hënë, 14 September 2020 14:07
Faksimile nga libri i vitit 1972 dhe dokumenti nga dosja e historikut të Brigadës së 7 Faksimile nga libri i vitit 1972 dhe dokumenti nga dosja e historikut të Brigadës së 7

Nga Kastriot Dervishi

Më 13 shtator 2020, “veteranët” dhe autoritetet vendore festuan “çlirimin” e Beratit nga pushtuesit nazistë. Mirëpo shikoni sesi lëviz për këtë ngjarje jo vetëm data, por edhe të dhënat nga viti në vit. Midis viteve 1944-1972, janë vrarë edhe 347 gjermanë të tjerë. Ndërsa po midis këtyre viteve janë “ngjallur” 20 partizanë. Sigurisht njihet fakti se ushtria gjermane po tërhiqej nga gjithë Ballkani dhe nuk do qëndronte vetëm në Berat. Por sipas terminologjisë komuniste, edhe largimet quhet “çlirime” sepse nevojiteshin data për agjitacionin monumental.

-Në historikun e Brigadës së 7-të thuhet se Berati është çliruar më 12 shtator 1944 dhe armiku la 53 të vrarë dhe 70 plagosur. Nga partizanët u vranë 3 dhe u plagosën 13. Nuk jepet asnjë e dhënë për numrin e gjermanëve këtu. (AQSH/AP, F.183, V.1944, D.24, fleta 4)

-Në librin “Kronikë e ditëve të stuhishme”, Tiranë 1972, botim i Drejtorisë Politike të Ushtrisë Popullore, Tiranë 1972 (botimi i dytë), faqe 331-333, thuhet se qyteti u çlirua më 12 shtator 1944 nga batalione të Brigadës së 7-të. Armiku pati këto dëme: 400 të vrarë, 300 robër “dhe mjaft të plagosur”. Nga partizanët u vranë 23 dhe u plagosën 38. Në këtë botim thuhet se në Berat ishin 600 gjermanë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...