1939/Duçja “shpirtmadh”, qytetar nderi i parë i Shqipërisë

E Enjte, 24 September 2020 12:12

Nga Kastriot Dervishi

Titulli i qytetarit të nderit të një njësie vendore është bërë instrument qokash e ndarje fletësh pa marrë parasysh meritat e vërteta të individit. Në të kaluarën kemi pasur edhe praktika se kjo e mëposhtme kur një individ u shpall “nderi” i gjithë Shqipërisë. 

Me vendimin nr.14, datë 21.4.1939, Këshilli i Ministrave vendosi t’i ofrojë “duces shqiptmadh”, qytetarinë e parë të nderit, të gjithë Shqipërisë dhe i lutej ta pranonte këtë gjë. Ky vendim qesharak, motivohej kështu: “Duke marrë parasysh se shkëlqesia e tij Benito Mussolini, Duceja i madh i fashizmit, në momentet historike për popullin shqiptar, ka treguar dashuri për Shqipërinë, së cilës nuk k ka cenuar të drejtat e saj të shenjta si shtet sovran e indipendent, gjëra këto që populli shqiptar i ka ruajtur deri sot si thesaret e tij më të çmueshme dhe duke interpretuar dëshirën e mbarë popullit shqiptar vendosi t’i ofrojë ofrojë Duces shpirtmadh, qytetësinë e parë të nderit, të gjithë Shqipërisë dhe i lutet të ketë mirësinë ta pranojë këtë gjest që buron prej zemrës së kombit shqiptar”.

Nuk jam i sigurt, duhen kontrolluar gjithë vendimet, por nuk di që ky vendim të jetë shfuqizuar me një tjetër të Këshillit të Ministrave.

Modifikuar më Premte, 25 September 2020 11:15

1 koment

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

Politikë

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

  Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka ngritur dhjetë pyetje publikisht për SPAK në lidhje me skandalin e vjedhjes së tokës së një gjimnazi nga botuesi dhe...

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

Politikë

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

  Këngëtari i mirënjohur shkodran Bashkim Alibali feston sot ditëlindjen dhe një urim i veçantë i është bërë nga zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. E duke qenë në Shkodër, ai ka zgjedhur...

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

Politikë

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

  Lëvizja Socialiste për Integrim, Durrës, i bën thirrje SPAK-ut dhe Prokurorisë Durrës, të vënë përpara drejtësisë abuzimin në dëm të banorëve të lagjes 4 në Durrës. Në një postim në Facebook...