Faqe të lavdishme të luftës “nacionalçlirimtare”, konfiskimi i qenit të stanit dhe gomarit armik

E Enjte, 22 October 2020 14:16

Kisha lexuar dokumente të partizanëve të Dushan Mugoshës dhe Miladin Popoviçit për konfiskime të mallrave dhe bagëtive gjatë luftës, por që të hynte në kategorinë e armiqve edhe qeni i stanit të bagëtive, nuk kisha gjetur. Më 2 dhjetor 1943, Suat Leskoviku në emër të Shtabit të Qarkut të Korçës i shkruante intendentit të shtabit të konfiskonte bagëtitë e “reaksionarëve” të Devollit. Midis dhenve gjendeshin edhe dy reaksionarëve të rrezikshëm, një qen dhe një qen. Nuk u përjashtuan nga masa.

Letra

Sikurse ju njoftuam, dje konfiskuam bagëtitë e reaksionarëve të rajonit të Devollit, Elmaz e Qamil Koshnica. Sasia e tyre është 142 dhen, 1 gomar dhe një qen. Këto bagëti u lanë nën kontrollin e përgjegjësit të furrës, prandaj merrni shënimet e nevojshme.

(Pjesë e studimit me dokumente për krimet e komunistëve gjatë viteve 1943-1944)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Politikë

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër! ➡️Pak për "pasojat e Tërmetit" dhe krekosjen prej mashtruesash të atyre që e kanë detyrë të...

Mjerimi me emrin RILINDJE

Politikë

Mjerimi me emrin RILINDJE

Nga Arjan Kllomollari:Mjerimi me emrin RILINDJE:Mjerim i ulur kembekryq ne sofren e pabuke te cdo shqiptari.Dhe si nje mik i paftuar, barkderr vazhdon vazhdon te gllaberoje cdo therrime te saj.Mjerim...

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Kronikë

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Tragjedi në një familje shqiptare që jeton në Greqi. Flakët e zjarrit që përfshinë banesën ku jetonte çifti shqiptar me tre fëmijë, i kanë marrë jetën djalit të madh të...