Erifili Bezhani, avokatja e burgosur

E Enjte, 27 May 2021 18:21

Rrallë do gjesh shtete në botë që të kenë qenë aq të pamëshirshëm me njerëzit e shkolluar. Inxhinierë, doktorë, profesorë, teknikë, agronomë, etj, mbushën burgjet pas vitit 1945, ndërsa injorantët u vunë në krye të shtetit. Zonja që shikoni në foto ishte e mbikualifikuar, por regjimi komunist, nuk i shfrytëzoi dijet e saj, i shkurtoi jetën.

Erifili Bezhani, bijë e Pavllos dhe Amalisë, lindur në Vlorë më 12.2.1906 ishte diplomuar në Francë për drejtësi, pasi punoi dy vjet në Francë si avokate, erdhi në Shqipëri në vitin 1943.

Ajo u arrestua më 16.5.1947 dhe u përfshi në një proces së bashku me shtetasit Sejfi Vllamasi (ish ministër), dervish Hysni Malaj dhe Dhori Xibinaku. Erifili u akuzua në bazë të neneve 3 e 4 të ligjit nr.372, datë 12.12.1946, për përfshirje në një parti opozitare (e cila kërkoi zgjedhje të lira, zgjidhje të çështjes së Kosovës, etj), nxitur nga Gjergj Kokoshi, në lidhje me “organizatën e deputetëve” dhe misionet anglo-amerikane në Tiranë.

Gjykata Ushtarake Tiranë, me vendimin nr.32, datë 23.1.1948 e deklaroi fajtore dhe e dënoi me 20 vjet burgim dhe me konfiskimin e pasurisë. U la në fuqi me vendimin nr.92, datë 29.2.1948 të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Njihet një letër e nënës së saj, shkruar më 13.6.1949, në të cilën kërkon lirimin e vajzës sepse ishte e sëmurë dhe një plage në këmbë.

U lirua nga burgimi me dekretin nr.1368, datë 26.11.1951 të Presidiumit të Kuvendit Popullor (nr.128 i listës së Burgut të Tiranës).

Pas daljes nga burgu punoi për pak kohë si avokate, por shumë shpejt ia heqin të drejtën e ushtrimit të profesionit. Erifili vdiq në spitalin e Tiranës më 15.2.1959.

Modifikuar më E Enjte, 27 May 2021 19:09

12 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  a manual for writers of research papers theses and dissertations
  [url="https://essaytag.com/?"]my essay writer[/url]

  E Enjte, 14 October 2021 16:59 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  professional resume writers nyc
  [url="https://essayghostwriter.com/?"]help with college essays[/url]

  Diel, 10 October 2021 13:02 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay facebook dating
  gay dating in pa
  [url="http://gay-singles-dating.com/?"]free gay dating sites android[/url]

  E Enjte, 16 September 2021 00:07 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay dating websites pakistan
  chubbies gay dating
  gay man dating trans man

  Hënë, 13 September 2021 02:09 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  gay dating sites 2021
  free dating gay daddy bear
  dating sites for older gay men

  E mërkurë, 08 September 2021 04:33 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  free gay dating bottom site
  gay dating meme
  shy gay guy dating

  Hënë, 06 September 2021 07:52 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay farmers dating site
  gay silver daddy dating site
  completely free gay dating

  Premte, 03 September 2021 06:04 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  dating a closeted gay man
  gay dating sites for chubs
  cork gay dating

  E mërkurë, 18 August 2021 00:56 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating sim games
  korean men gay dating
  free gay sugar daddy dating

  Diel, 15 August 2021 02:58 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating show next
  galveston gay dating
  canada dating gay

  E Enjte, 12 August 2021 04:54 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi