1961/60 vjet nga inskenimi i “komplotit çam”

Hënë, 31 May 2021 18:47

Regjimi komunist deklaroi në vitin 1960 se tri shtete: Jugosllavia, Greqia dhe SHBA, në bashkëpunim me grupe shqiptare brenda dhe jashtë vendit, po përgatiteshin të rrëzonin shtetin socialist në Shqipëri. I gjithë ky skenar sa qesharak aq edhe propagandistik, shërbeu për dy qëllime: për të shuar një veprimtari (të cilën as e preku në fakt) dhe për të goditur me themele komunitetin çam që jetonte në Shqipëri. Historia nis në vitin 1957, teksa në Tiranë erdhi informacioni se zbulimi amerikan kishte dy kanale informacioni në zonën e Devollit dhe në Konispol. Duke dështuar prej vitesh të gjente këto dy kanale, regjimi komunist inskenoi një proces ndaj “grupit çam”, i cili as kishte lidhje me kanalet në fjalë. Me vendimin nr.5, datë 27.5.1961, të këshillit gjyqësor të posçëm të Gjykatës së Lartë, të pandehurit morën këto dënime:

-Me vdekje u dënuan:  Teme Sejko, Tahir Demi, Abdyl Resuli dhe Hajri Mane

-Me 25 vjet burg u dënuan: Sami Murati, Nasho Gërxho, Jonuz Purizo

-Me 20 vjet burg u dënuan: Adem Kalo

-Me 15 vjet burg u dënua: Asllan Veliu

Njoftimi zyrtar për këtë vdekje,  i botua në shtypin e kohës, thotë se data e ekzekutimit është 31 maji 1961. Tragjike ishte historia e vdekjes së Teme Sejkos. Më poshtë, pjesë nga dy dëshmi nga pjesëmarrësit në ekzekutim:

Kur shkuam në Linzë, ishte errësirë dhe vendi me shkurre. Temen e kapëm dy veta dhe zvarrë e zbritëm rreth 20 metra poshtë rrugës, vendi ishte shumë i pjerrët. E çuam ku ishte një gropë e hapur, se kush e kishte bërë, nuk e di. E hodhëm në gropë. Në gropë, me sa më kujtohet, dikush i ra me kazmë në kokë disa herë dhe tha sa të fortë e ka kokën. Para se ta hidhnim në gropë, Jorgo Bimo i hoqi pantallonat dhe një bluzë kadife dhe i mori me vete. Pas kësaj e mbuluam me baltë, shkuam tek makinat dhe erdhëm në Tiranë.

***

Gropën e bëri shoferi që na çoi ne në Maminas, i cili posa na çoi, u largua dhe u kthye në mbrëmje, që na mori, këtë detyrë ai e kishte marrë nga Mihallaq Ziçishti. Si e zbritën kufomën te gropa, shkova dhe unë. Për t’u siguruar për vdekjes e Temes, unë me një kazmë që gjeta aty pranë, i rashë Teme Sejkos në kokë disa herë derisa iu prish fare koka. Më kazmë e qëlluan edhe shokët e tjerë. Pasi e hodhëm në gropë, e mbuluam me baltë dhe u larguam.

Modifikuar më Hënë, 31 May 2021 18:52

13 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  personal statement examples for college
  buy essay online cheap

  Premte, 15 October 2021 13:56 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  custom writings
  custom paper

  Hënë, 11 October 2021 06:24 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay dwarf dating site
  grindr gay dating
  gay military dating scam

  Tuesday, 14 September 2021 19:11 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay dating sex sites 2021
  gay dating sight
  gay maryland dating

  Premte, 10 September 2021 04:17 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  gay millionaire dating
  fre gay dating sites
  gay bear dating indiana

  Hënë, 06 September 2021 22:23 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  dating a gay acquarius
  free gay dating sites android
  gay free online dating sites

  Diel, 05 September 2021 01:22 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  john garzon miami gay dating
  gay dating in japan
  gay dating a trans man

  E mërkurë, 01 September 2021 20:57 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  gay sock feet dating sites
  dating as a shy gay guy
  gay dating greenwood sc

  Hënë, 16 August 2021 19:57 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating websits
  gay dating sites in midland mi
  gay website dating

  Premte, 13 August 2021 22:12 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay speed dating san diego
  gay dating profile headlines
  gay dating is like job hunting

  Tuesday, 10 August 2021 22:06 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi