"Çlirimi" i Peshkopisë me disa data

Hënë, 23 August 2021 20:14
Meqë sot u hodh këngë e valle për “çlirimin” e Peshkopisë, duhet thënë se në dokumentet e kohës përmenden disa data. Në historikun e Brigadës së 1-rë, vendoset muaji korrik 1944 si “çlirimi” i Peshkopisë. Këtu është një përshkrim tejet folklorik, po që nuk lëviz nga muaji korrik. Midis të tjerash thuhet: “Mbas rrethimit që iu bë Batalionit të 2-të të Brigadës së 1-rë në Tresh Alije, zërat e 9 heronjve thërrisnin ‘hakmarrje’ dhe për këtë arsye drejtohemi për të paguar dhe më shumë tradhtinë e bërë. Armiku është përgatitur dhe kishte zënë pozitat në kodrat dominuese nga ana tjetër duhej të kalohej Drini. Dhe nga ana tjetër ka qenë shumë më i madh në numër. Sulmi i divizionit filloi. Armiku shpartallohet dhe ikën në panik lë të vrarë dhe të plagosur. Peshkopia çlirohet. Populli e pret me brohoritje ushtrinë çliruese të lëvizjes nacionalçlirimtare”.
Ndërsa në ditarin e kolonel Shefqet Peçit bëhet fjalë për “luftën e Brigadës së 5-të për mbrojtjen e Peshkopisë më 22.8.1944”. Pra për ta mbrojtur e jo për ta “çliruar”. Kjo e dhënë përfshihet në historikun e Brigadës së 5-të.
Mirëpo po në letrat e kësaj brigade brenda të njëjtës dosje, janë vendosur datat 28-30 korrik për “çlirimin e Peshkopisë”.
Ftohen shokët ta zgjidhin sa më parë këtë çorap datash që gjenden në dokumentet që vetë kanë lënë. Organizata të mbajë qëndrim për këto informacione që disponohen pa leje nga "armiku".

17 komente

 • Përgjigju lygiene

  Neurontine

  Hënë, 11 October 2021 17:21 komentuar nga lygiene
 • Përgjigju MexHoonee

  http://buyneurontine.com/ - what is gabapentin used for

  Diel, 10 October 2021 15:20 komentuar nga MexHoonee
 • Përgjigju prednisolone dose for allergic reaction

  Discount Direct Levaquin Website Pills

  E Enjte, 07 October 2021 17:40 komentuar nga prednisolone dose for allergic reaction
 • Përgjigju ZegethY

  Prednisone

  Diel, 03 October 2021 15:01 komentuar nga ZegethY
 • Përgjigju Neurontine

  Kamagra Vendita Francia

  Premte, 01 October 2021 14:05 komentuar nga Neurontine
 • Përgjigju Endaria

  priligy over the counter usa

  Diel, 26 September 2021 13:53 komentuar nga Endaria
 • Përgjigju quehago

  Lasix

  Saturday, 25 September 2021 16:31 komentuar nga quehago
 • Përgjigju hydroxychloroquine pills

  Xenical Le Prix

  Premte, 24 September 2021 18:30 komentuar nga hydroxychloroquine pills
 • Përgjigju avaittich

  Plaquenil

  E mërkurë, 22 September 2021 19:18 komentuar nga avaittich
 • Përgjigju eagentbot

  https://buyzithromaxinf.com/ - buy zithromax 500mg online

  Hënë, 20 September 2021 20:29 komentuar nga eagentbot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi