Beqir Çela, autori i himnit kombëtar

Diel, 10 October 2021 18:44

Nga Karbunara e Lushnjës ishte njëri ndër të ekzekutuarit në procesin e parë të “grupit të deputetëve” më 10.10.1947 në moshën 34-vjeçare. Më 1933 mbaroi Shkollën Teknike Amerikane. Mësues më 1933-1934 në Krujë dhe më 1934-1941 në Durrës. Më 1937 u shpall autori i tekstit të himnit të ri kombëtar. Më 1944-1945 në seksionin e arsimit të Komitetit Ekzekutiv të Prefekturës Durrës. Më 1945 mësues në Fier. Më 1945 përkthyes i anglishtes në ATSH e më pas gazetar në gazetën “Bashkimi”. Më 1945-1946 drejtor shkolle në Durrës.

Çela akuzohej se kish qenë “nënkryetari komitetit qendror të organizatës tekniko-­sabotatore, e cila ishte ngritur dhe drejtohej nga ameri­kanët, me qëllime informacioni dhe sabotazhi”, etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi