Nga Kastriot Dervishi Harry Fultz erdhi në Shqipëri në shtator 1922 si drejtor i Shkollës Teknike Amerikane, duke qëndruar deri…
Urdhëresa e datës 27.4.1922 e ministrit të Punëve të Brendshme, Ahmet Zogu, pasi kontatonte se në vend ishte përhapur vesi…
Nga Kastriot Dervishi Qysh nga viti 1956 shteti komunist, me shoqërinë Komisionare, pasi kishin vjedhur pronarët brenda vendit, nis procesin…
Ministri i Punëve të Brendshme gjendej për një vizitë të fshehtë në Kinë në shtator-tetor 1962. Atje i dërgoi një…
Nga Kastriot Dervishi Shoqëria e Kryqit të Kuq Amerikan (KKA) ishte formuar në vitin 1881 nga zonja Clara Berton, e…
Nga Kastriot Dervishi Përfaqësimi diplomatik i shtetit shqiptar ka qenë një proces që nuk ka ecur paralelisht me jetën e…
Nga Kastriot Dervishi Plenumet e komiteteve të Partisë së Punës së rretheve ishin “parlamentet” vendorë të partisë. Përbërja arsimore e…
Nga Kastriot Dervishi Në prag të largimit të misionit diplomatik të vëzhguesve amerikanë në nëntor 1946, revista satirike “Hosteni” nisi…
Në vitet 1945-1947, disa herë Partia Komuniste deklaroi se do mbante kongresin e parë, por asnjëherë nuk e realizoi këtë…
Nga Kastriot Dervishi 27 janari është shpallur nga Kuvendi i Shqipërisë me ligjin nr.9280, datë 23.9.2004, si “Dita e Kujtesës”,…
  Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit…
  Më 30.5.1990, Ramiz Alia në cilësinë e kryetarit të Presidiumit të Kuvendit Popullor priti në një takim jozyrtar, kongresmenin…

Lajmet e fundit

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Politikë

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në përgjigje të pyetjes së avokatit Adriatik Lapaj ka sqaruar arsyen pse çdo fletë votimi ka një kod të veçantë që e dallon atë nga të tjerat...

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

Politikë

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

  Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat denoncoi krimin zgjedhor nga ana e qeverisë në deformimin e votave të shqiptarëve në zgjedhjet parlamentare të...

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

Politikë

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

  Nga Luan Rama NJË BREZ QË NUK KA NEVOJËTA MARRË NJERI PËR DORE   Përkundër zhumhurit të zgjedhjeve e gjithë përpjekjeve si në traditën tonë më të shumtuar të manipulimit të tyre, prej...