Tensionohet situata mes Serbisë dhe Kosovës,ndërhyn Putin

E mërkurë, 28 Mars 2018 22:09

Janë rritur tensionet mes Serbisë dhe Kosovës pas arrestimit të një politikani serb Marko Gjuriç dhe dëbimit të tij për në Serbi. Në këtë konflikt ka ndërhyrë aleati i Serbisë, Rusia ku nëpërmjet një deklarate nga ministria e jashtme ka akuzuar BE-në dhe ShBA-në se dëshirojnë ‘’ të shtypin ashpër ‘’ përpjekjet e serbëve të Kosovës’’për të ‘’ ruajtur interest e tyre legjitime’’.

‘’Është krejtësisht e qartë se kosovarët ( shqiptarët e Kosovës) gjithmonë ndjekin këshillat e padronëve të tyre amerikanë e evropianë, të cilët shkelin ligjin ndërkombëtar dhe veprojnë në bazë të arbitraritetit ‘’ ka thënë MPJ ruse në një deklaratë të përcjellë nga agjencia ruse e lajmeve ‘’ Tass’’.

Ndërkohë shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Evropian Federica Mogherini ka bërë një vizitë urgjente në Beograd për të vizituar presidentin e Serbisë, për të parandaluar një krizë më të thellë.

Zyra e Presidentit Aleksandër Vuçiç në një deklaratë për media tha se Mogherini është pajtuar për të gjetur ‘mënyra të reja’ për të zgjidhur problemet midis dy vendeve.

Mogherini nuk e komentoi ngjarjen por sipas deklaratës ajo është shprehur se një ngjarje e tillë nuk duhet të përsëritet më.

‘’Bashkimi Evropian pret që paqja të ruhet me qetësi e përmbajtje’’- është shprehur ajo sipas deklaratës.

Modifikuar më E Enjte, 29 Mars 2018 12:33
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...