Lufta në Siri: Franca ofron ndërmjetësimin midis Turqisë dhe kurdëve

Premte, 30 Mars 2018 12:54

Franca ka ofruar ndihmën e saj për të ndërmjetësuar në konfliktin në Sirin veriore, ku Turqia nisi një ofensivë ushtarake kundër luftëtarëve kurdë në janar.

Ankaraja po lufton për të dëbuar milicinë kurde të YPG, të cilën ajo e sheh si një pjesë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Oferta franceze u hodh poshtë me shpejtësi nga një zëdhënës turk presidencial.

Ibrahim Kalin tha se vendet duhet të marrin një "qëndrim të qartë kundër të gjitha llojeve të terrorizmit".

Turqia tha se pesë ushtarë u vranë dhe 7 u plagosën gjatë një sulmi nga PKK në krahinën jug-lindore të Siirt.

Sulmi, i cili konsiderohet si më vdekjeprurësi nga Partia e Puntorëve të Kurdistanit është një hakmarrje kundër ofensivës Turke në Sirinë veriore raporton BBC.

Modifikuar më Premte, 30 Mars 2018 13:40
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...