Palestinezët mblidhen me mijëra në protestë për kufirin Gaza-Izrael

Premte, 30 Mars 2018 13:19

Palestinezët në Gaza kanë marshuar me qindra, në kufirin Izrael për një protest më shumë se 6 javore.

Zyrtarët palestinezë thonë se një fermer dhe një protestues janë vrarë dhe dhjetëra demonstrues u plagosën nga ushtarët Izraelit.

Ushtria izraelite raportoi "trazira" në gjashtë vende dhe tha se ajo ishte "duke gjuajtur drejt nxitësve ".

Palestinezët kanë ngritur pesë kampe pranë kufirit për protestën, të quajtur ‘’Kthimi I marsit të madh ‘’ .

Arsyeja e protestës

Protesta e Marsit të Madh të Kthimit filloi të premten, pasi 30 marsi shënon Ditën e Tokës, e cila përkujton vrasjen e gjashtë protestuesve nga forcat izraelite të sigurisë gjatë demonstratave mbi konfiskimin e tokës në vitin 1976.

Protesta është planifikuar të përfundojë më 15 maj, të cilën palestinezët e quajnë Nakba (katastrofa) dhe që shënon zhvendosjen e qindra mijëra palestinezëve gjatë konfliktit të krijimit të Izraelit në vitin 1948.

Palestinezët kanë kërkuar për një kohë të gjatë të drejtën e tyre për t'u kthyer, por Izraeli thotë se ata duhet të vendosen në një shtet të ardhshëm palestinez në Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...