Inteligjenca amerikane paralajmëron: Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë

E mërkurë, 11 May 2022 10:35

 

Vladimir Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, ka paralajmëruar inteligjenca amerikane.

Ky paraljamërim vjen ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, ku Rusia po përpiqet të marrë territor.

Moska i rifokusoi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit, pasi ato nuk arritën të marrin kryeqytetin, Kiev.

Por pavarësisht kësaj inteligjenca amerikane është shprehur se dhe në lindje këto forca kanë mbetur në një ngërç.

Avril Haines, drejtoresha e inteligjencës kombëtare, tha në një seancë dëgjimore të komisionit të Senatit të SHBA-së të martën se Putin ishte ende duke synuar "të arrijë qëllime përtej Donbasit", por ai po "përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë".

Ajo shtoi se presidenti rus ishte "ndoshta" duke llogaritur se mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për Ukrainën do të dobësohet pasi inflacioni, mungesa e ushqimit dhe çmimet e energjisë janë përkeqësuar.

Megjithatë, presidenti rus mund të kthehet në "mjete më drastike" ndërsa lufta vazhdon - Moska do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse Putin percepton një "kërcënim ekzistencial" për Rusinë.

Drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes Scott Berrier tha në të njëjtën seancë se rusët dhe ukrainasit ishin "në një ngërç".

Në luftimet e fundit, Ukraina pretendon se ka rimarrë katër vendbanime në rajonin verilindor të Kharkiv.

Cherkasy Tyshky, Ruski Tyshky, Rubizhne dhe Bayrak u pushtuan të gjithë nga Rusia, thanë forcat e armatimit të Ukrainës.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se sukseset ukrainase po i shtynin gradualisht forcat ruse nga Kharkiv, i cili është bombarduar që nga fillimi i luftës

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...