Kreu i shërbimit sekret ukrainas: Putin është sëmurë rëndë, ka grusht shteti në Moskë

Saturday, 14 May 2022 11:24

 

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës thotë se lufta me Rusinë po shkon mirë, sa mund të arrijë një pikë kthese nga mesi i gushtit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit. Ky është parashikimi më i saktë dhe më optimist nga një zyrtar i lartë ukrainas deri më tani.

 

Në një intervistë për Sky News, gjeneralmajor Kyrylo Budanov tha gjithashtu se aktualisht ka një grusht shteti për të hequr Vladimir Putin dhe se udhëheqësi rus është i sëmurë rëndë me kancer. Edhe pse vetëm 35 vjeç dhe me pak përvojë, gjenerali Budanov ishte i vetmi që parashikoi saktë se kur do të ndodhte pushtimi rus kur të tjerët në qeverinë e tij ishin skeptikë.

 

“Pika e thyerjes do të jetë në pjesën e dytë të gushtit. Shumica e aksioneve luftarake aktive do të kenë përfunduar deri në fund të këtij viti. Si rezultat, ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë” – thotë ai.

 

“Taktikat e Rusisë nuk kanë ndryshuar pavarësisht nga zhvendosja e saj në lindje”, – shton ai dhe nënvizon se “Rusia po vuan humbje të mëdha”. Ai tha se nuk ishte i befasuar nga pengesat e Rusisë në luftë.

“Ne dimë gjithçka për armikun tonë. Ne dimë për planet e tyre pothuajse teksa po bëhen. Evropa e sheh Rusinë si një kërcënim të madh. Ata kanë frikë nga agresioni i saj. Ne kemi luftuar Rusinë për 8 vjet dhe mund të themi se fuqia ruse është shumë e reklamuar si një mit. Nuk janë aq të fuqishëm. Është një turmë njerëzish me armë” – tha gjenerali.

Gjenerali Budanov tha gjithashtu për Sky Neës se disfata në Ukrainë do të çonte në largimin e liderit rus dhe në shpërbërjen e vendit.

“Ai përfundimisht do të shkojë në ndryshimin e udhëheqjes së Federatës Ruse. Ky proces tashmë ka nisur dhe ata po shkojnë në atë rrugë”.

A do të thotë kjo që një grusht shteti është duke u zhvilluar? “Po” – u përgjigj ai. Ai pretendoi se Putin është në një “gjendje shumë të keqe psikologjike dhe fizike dhe është shumë i sëmurë. Udhëheqësi rus ka kancer dhe sëmundje të tjera”, – thotë ai.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...