Mbreti Charles, në “Fjalimin e Mbretit”, fjalimi tradicional i mbajtur sot gjatë hapjes zyrtare të vitit të ri parlamentar në…
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të ofrojnë më shumë ndihmë për luftim…
Ankara – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mban bisedime të ashpra në Turqi të hënën, me qëllim zbutjen e zemërimit…
Këshilli i Sigurimit i OKB-së zgjati mandatin e EUFOR-it në Bosnjë-Hercegovinë. Shumica e anëtarëve e mbështetën raportin e Christian Schmidt-it,…
Lideri opozitar turk Kemal Kılıçdaroglu është detyruar të japë dorëheqje të dielën, pasi Partia Popullore Republikane (CHP) e ka zgjedhur…
Papa Françesku apeloi sot për t'i dhënë fund konfliktit në Gaza dhe bëri thirrje për dërgimin e ndihmave humanitare dhe…
Ambasadorit të SHBA në Bosnjë, Michael Murphy ka reaguar lidhur deklaratën e kreut të republikës Srpska, Dodik i cili tri…
Nga Lodovica Bulian, Il Giornale Edhe miliarderi dhe filantropi George Soros është në listën e donatorëve, që ndër vite ka…
Qeveria e Serbisë ka pranuar kërkesën e opozitës për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. Në kërkesën e dërguar drejt…
Deputeti gjerman i Parlamentit Evropian, Reinhard Butikofer, ka komentuar deklaratat e përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikë të jashtme,…
Pa ndonjë pajtim, Kosova dhe Serbia përmbyllën edhe një maratonë takimesh të enjten në Bruksel. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq…
Në ato të ditë të zhurmshme pas zgjedhjeve të vitit 2020, kur presidenti amerikan Donald Trump manovronte i dëshpëruar për…

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...