Tritan Shehu: Nuk i drejtohem më Ramës, por prindërve shqiptarë. A e dini se çfarë katastrofe shkakton kanabisi?

E mërkurë, 13 May 2020 13:46

Ish-ministri Tritan Shehu ka reaguar ndaj projektit të qeverisë “Rama” për legalizimin e hashashit. Shehu shprehet se qytetarët shqiptarë duhet të ndërgjegjësohen mbi rrezikun që u kanoset familjarëve dhe fëmijëve të tyre nga kultivimi i hashashit.

Tritan Shehu, i cili është dhe mjek në profesion, rendit një sërë argumentesh shkencore mbi efektet shkatërruese të hashashit në organizmin e njeriut dhe dëmet e pakthyeshme që shkakton.

 

Shehu rrëzon dhe propagandën që lidhet me përdorimin e kanabisit për arsye mjekësore. Ai shprehet se  “përdorimi i kanabisit në shëndetësi është akoma në fazat e kërkimit shkencor, në sasi shumë të vogla, në kultivime krejt speciale, pa përfitim financiar, përkundrazi me kosto, që në Itali, Greqi etj e realizon ushtria”.

Postimi i plotë i Tritan Shehut në Facebook:

“Shqiptare kujdes, “tymosja” nuk shkatërron virusin, shkatërron shoqërinë e qenien njerëzore!

Sot nuk i drejtohem Kryeministrit mbasi e dëgjova ne këmbënguljen e tij “vrastare”!

Dëshiroj t’i drejtohem shqiptarëve, prindërve, vëllezërve a motrave: a e dini çfarë është “droga”, a e kuptoni se me çfarë çmimi do ta paguajmë të gjithë kthimin e Shqipërisë ne “Republikën e Kanabisit”?!

Kanabisi është një drogë, rreth 80% e atyre që shtrohen në kliniken tonë të toksikologjisë për mbi dozë nga “të fortat” e kanë filluar me “tymosje”.

A e dini që “tymosja” jep dëmtime të thella të nivelit intelektual e mund të shpërthejë skizofreninë.

A e dini që kjo lloj “tymosje” është rreth 10 herë më shumë kancerogjene se duhani etj, etj.

“Kanabisi mjekësor”?? Është vetëm një koperturë për këtë qeveri për të realizuar kanabizimin e vendit, mjafton të kujtoni vitet 2015-16, kështu e filluan dhe atëherë kur u mbush vendi, kur “tymosej” në çdo shkollë, “lulëzuan” e fituan grupet kriminale, u terrorizuan fshatarët, që të detyruar i paguani  policisë 10-15 E për bimë të kultivuar duke u shkatërruar ekonomikisht ata vetë, por pasuruar “bosët” në Tiranë.

Duhet ta dini se përdorimi i kanabisit në shëndetësi është akoma në fazat e kërkimit shkencor, në sasi shumë të vogla, në kultivime krejt speciale, pa përfitim financiar, përkundrazi me kosto, që në Itali, Greqi etj e realizon ushtria.

Pra zgjohuni, e veproni përpara se “tymi” t’ju fusë në “gjumin letargjik“, se ashtu ju duan këta që kërkojnë t’ju përdorin si kavje!”.

 
Modifikuar më E mërkurë, 13 May 2020 15:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...