Protestat për Klodian Rashën, Robert Budina: Turp i madh që merren me minorenë, e frikshme si i gjuajnë me gaz lotsjellës

Diel, 13 December 2020 20:55

 


Regjistori Robert Budina ka komentuar për News24 nga sheshi ‘’Skënderbej’’ protestën e 5-të të qytetarëve për vrasjen e Klodian Rashës.

Budina ngre shqetësimin për pjesëmarrjen e minorenëve, duke e cilësuar si turp që Policia merret me ta dhe i hedh gazlotsjellës fëmijëve 16-17 vjeç sikur të ishte diçka normale.

Ai thekson se kryeministri po tallet me popullin duke i quajtur adoleshentë dhe i ka bërë thirrje Ramës që të shkarkojë drejtorin e përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliut pasi sipas Budinës ai po kryen krim pas krimi.

 

 

”Po bënin veprime fare të thjeshta të disa njerëzve, por policia do të tregojë që është e fortë ndaj disa njerëzve të paarmatosur, vetëm me disa parulla. Është presion psikologjik ndaj njerëzve. E frikshme si i gjuajnë fëmijëve 16-17 vjeçar me gaz, sikur të ishte e thjeshtë, normale për t’i shpërndarë. Kjo tregon se janë në grahmat e fundit.

Si munden disa minorenë që të rrijnë 5 ditë rresht rrugëve. Turp i madh që Policia merret me minorenë. Brenda revoltës ka një bazë pakënaqësie se si Policia është sjellë në Unazën e Re, Bregu i Lumit, si i shpronëson, Shqiponjat si një repart politik për të shpërndarë protestat, sa që vranë edhe atë të riun. S’mund ta pakësosh në një revoltë adoleshentës. Nëse shteti dje ishte më agresiv, sot e dien se do bien. Kryeministri duhet të shkarkojë urgjent Ardi Veliun, se po kryen krime të njëpanjëshme se po fut adoleshentë të mitur në burg. S’mundet të matet një polic me armë në brez, me një të mitur, që ka fjalën dhe tek tuk ndonjë gur, dhe guri s’mund të çajë atë mburojën me taksat tona. Edhe pak janë, se do ikin. Janë ata fëmijë që duan të ikin nga Shqipëria, që nuk ka babai t’iu japë bukë. Kjo shoqëri duhet t’i thërrasë mendjes. Mos dalin adoleshentët, por prindërit e tyre dhe t’i tregojnë vendin pushtetit. Po tallet me vetë popullin e tij ky, ca adoleshentë që janë blerë nga Presidenti, vetëm një kryeministër pervers e thotë këtë. Një mendje perverse të tallet me këtë.”- tha Budina

Modifikuar më Diel, 13 December 2020 20:57
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...