A thua po hyj edhe unë 'në gjynah'?

Hënë, 28 Mars 2022 16:22

 

Nga Mehmet Elezi - 26/03/2022

“Sa herë mendoj keq për dikë ose për diçka, e ndiej se po hyj në gjynah; por ama i bie në të!”, shkruan Xhulio Andreoti në kujtimet e tij.

Miqësia Rama – Vuçiç mbetet njësoj e pathyeshme.

Edhe tashti që Beogradi është i vetmi kryeqytet europian, që nuk bashkohet me sanksionet perëndimore kundër Putinit.

Edhe tashti që njerëzit e Vuçiçit organizojnë manifestime në mbështetje të masakrimit të Ukrainës, të fëmijëve e njerëzve të saj.

Edhe tashti që njerëzit e Vuçiçit në këto manifestime lëshojnë parulla të përbindshme kundër një zonje të madhe të Lirisë, si Madalen Ollbrait: vafsh në skëterrë!

Dhe Rama mundohet me i bindë shqiptarët se Vuçiçi është shpëtimtari ynë, “do të na mbajë me bukë“ (ndërkohë ia ka hapur portin e Durrësit)!

Nuk dua të besoj, por kjo lloj miqësie më kujton thënien e një rusi të madh:

“Shpesh midis dy miqve, njëri është skllav“!, shkruan M. J. Lermontovi në romanin “Një hero i kohës sonë“.

A thua po hyj edhe unë “në gjynah“ si Andreoti?

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...