Aurel Plasari: Lamtumirë Sherif Delvinës, historianit dhe mikut

Saturday, 16 Prill 2022 13:38

 

Nga Aurel Plasari

Plot gjashtëmbëdhjetë vite kam qenë me fat të bashkëpunoj me të në detyrë administrative. Por, më me shumë vlerë se ai bashkëpunim zyrtar-shkencor, kanë qenë bisedat dhe diskutimet me të gati të përditshme gjatë atyre viteve. Vështirë të ndeshje ndonjë informacion që ai të mos e dinte! Sidomos në fushat e dy pasioneve të tij të mëdha historiografike: Çamëri dhe Kosovë.

Mund të jesh historian me studime në Moskë a në Londër, me grada e me tituj, dhe të mbetesh shkencëtar i dështuar sepse të ka penguar vesi i shërbimit ndaj pushteteve. Mund të jesh historian modest, pa tituj e pa grada, dhe ta shenjosh me arritje të spikatura historinë e kombit tënd falë moralitetit për të shqiptuar të vërtetat. Kësaj kategorie të dytë i përkiste Sherif Delvina dhe, edhe si i tillë, ishte mësim

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...