Berisha: Dvorani e ka kthyer KED-in në shpellë mafioze

E mërkurë, 20 November 2019 12:52

Pas takimit me kreun e shtetit, ish-kryeministri dhe ish-presidenti Sali Berisha, foli për gazetarët për krizën në vend.

Ai tha se mafia e narko-shtetit po kap drejtësinë.

Berisha rezervoi akuza të forta edhe për kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.
“U diskutua gjerësisht për krizën madhore që mafia, mafia e Edi Ramës, në përpjekjet e shpërfytyruara për të kapur të gjithë sistemin e drejtësisë, krijoi edhe në organin që me ligj është garant i Kushtetutës së Shqipërisë.

Tani është një moment kyç dhe vendimtar për çdo qytetar shqiptar. Duhet të theksoj se ju si media keni një rol shumë të rëndësishëm sepse me të drejtë, ju keni lakuar më shumë se çdo gjë tjetër, gjatë këtyre katër viteve, keni lakuar të paktën 20 herë më shumë reformën në drejtësi sesa integrimin në BE. Është në detyrimin tuaj, t’u thoni të vërtetën shqiptarëve, se si kjo reformë po sjell në mënyrë të lemeretishme kapjen e saj nga mafia e narkoshtetit shqiptar.

Cilido që ka dyshimin më të vogël, u kujtoj se KLP e sotme kryesohet nga një individ, kunati i Radar-Ndrikullës, që është aty në kundërshtim me Kushtetutën sepse ajo kërkon që të jetë magjistrat, jo kunat. Është aty vetëm për t’i shërbyer si skllav Edi Ramës.

U them një pyetje shqiptarëve dhe të huajve: a mund të na thoni cili gjykatës në historinë 30-vjeçare të këtij vendi ka shkelë në mbledhjet partiake? Ai është vetëm një: mafiozi Ardian Dvorani në mbledhjen e PS. Ky gjykatës militant- është bllokuar integrimi dy vite më radhë- e mbajtën peng ngritjen e KED për dy vite derisa nxorën Dvoranin në krye.

Kushtetuta përcakton në mënyrë taksative që për çdo vend në Gjykatë Kushtetuese, duhet të mbushet me tre kandidatura për t’i dhënë mundësi zgjedhje, qoftë ligjvënësit, qoftë presidentit. Çfarë bën kapomafia që e ka shndërruar KED-in në një shpellë mafioze? Vjen dhe sjell në vend të 12 kandidaturave, katër kandidatura dhe këta i ndan tre e nga tre, duke i përsëritur në lista. Nuk ka shkelje dhe përqeshje më të rënda. A e dini se aty janë paraqitur me djhetëra kandidatë dhe janë zhdukur që të gijthë derisa të gjenin skllevërit. U tha ndonjëherë shqiptarëve se përse i skontoi këto emra? Unë nuk them që në veting nuk dalin gjërat, por edhe e shkelin siç e shkelin me 100-milionëshin e Dvoranit. Por këta nuk gjetën asnjë shkak dhe lanë vetëm 3 kandidatura,” tha Berisha.

Modifikuar më E mërkurë, 20 November 2019 13:00

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

Aktualitet

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

  Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit teksa një ambulancë është përplasur me një automjet me targa angleze. BalkanWeb mëson se në orën 04:00 në kryqëzimin...

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Politikë

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Nga Robert Delija Kryeministri dje na qenkërka krenuar me ndërtimin e një kopshti në PaskuqanSi një mjeshtër i fasadës që është, ky kopësht do të inagurohet 3-4 herë me foto para...

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...