Fjalimi i Ramës në parlament, Pampuri: Ai gjen rehat vetëm me horrat e banditët…

E Enjte, 21 May 2020 14:15

Ish deputetja demokrate Orjola Pmpuri ka reaguar pas deklarimeve të kreut të qeverisë në Kuvend.

“E mes fjalëve të pështira, që degjohen me endje nga te gjithe pjesëmarrësit në atë sallë, pjesë e teatrit të tij, dhe faktorë të rëndësishëm, për t'i siguruar atij mundesinë të vijojë poshtërsitë kundrejt këtij populli, permendi tironcit, puset e caracët, kompleksin e madh të tij, qytetarët e Tiranës të cilet e njohin mirë ate dhe historinë e tij”, shkruna ajo.

Ja postimi i plotë:

Edi Rama po u shpjegon "rrogëtarëve të urtë" në karriget e parlamentit, fabulën e teatrit, duke e krahasuar me një fëmijë bastard, (ndjesë për gjuhën dhe shprehjen e rëndë), gjuhë e zgjedhur me kujdes sipas standartit të të menduarit dhe jetuarit të atyre që e degjojnë dhe besojnë.

Aty mes diskutimit me tone dramatike dhe teatrale, këto të përdorura enkas për të mbuluar emocionet që e kaplojnë nga miliona euro që e presin nga projekti i teatrit, që sigurisht nuk do arrije t'i përftojë më, për aq kohë sa ky vend do ketë qytetari.

E mes fjalëve të pështira, që degjohen me endje nga te gjithe pjesëmarrësit në atë sallë, pjesë e teatrit të tij, dhe faktorë të rëndësishëm, për t'i siguruar atij mundesinë të vijojë poshtërsitë kundrejt këtij populli, permendi tironcit, puset e caracët, kompleksin e madh të tij, qytetarët e Tiranës të cilet e njohin mirë ate dhe historinë e tij.

Ç'ti bëjmë ketij njeriu me komplekse, nga njëra perbuz ata qe nuk janë nga Tirana, duke i vënë në lojë me dialektin e tyre, e nga ana tjetër, tironcit. Ç'ti bëjmë këtij njeriu që s'gjen rehat me asgjë e askënd, përveç horrave e banditëve, me të cilët gjen gjuhën, sjelljen e besimin. E vetmja gjë që ka mbetur është ta largojmë me votë një herë e mirë, e ta harrojmë përgjithnjë, si një ëndërr të keqe e cila nëse nuk fshihet nga memoria, shkakton ankth.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Aktualitet

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 persona mes tyre dy shqiptarë, pasi akuzohen për trafik të lëndëve narkotike. Sipas mediave italiane, dy shqiptarët e arrestuar janë  Ferdinand Kekaj 35 vjeç dhe Xhuljano...

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Politikë

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Një ditë pasi Presidenti ktheu në Kuvend ligjin për eurobondin maxhoranca ka reflektuar duke bërë amendimet e nevojshme dhe ka miratuar me 85 vota pro në parlament marrjen e këtij...

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!