Kryeministri i “fshehur” shperfill edhe rekomandimet e Komitetit Teknik!

Premte, 10 July 2020 10:09

Nga Tritan Shehu

Komiteti Teknik para dy ditesh, por me dy muaj vonese, kerkoi “Perdorimin e detyrueshem te maskave ne ambjentet publike”, nje kerkese kjo e domosdoshme ne mbrojtje ndaj Covid, megjithese jo e mjaftueshme.
Ndersa Kryeministri, i cili pak kohe perpara kerkonte te “komandonte” cdo gje dhe ne cdo moment ne vete te pare, tashti i “zhdukur” hesht dhe ndaj kesaj kerkese te Komitetit, qe duhej te pasohej me nje numer vendimesh te qarta te Qeverise, se eshte vetem ajo qe e implementon ate.
Ne nje situaten kaq te veshtire epidemiologjike ku ndodhemi, aq sa nje antar i atij komunitetit e klasifikoi “Jashte kontrollit”, kur po rrezikohet rende jeta e qytetareve, ekonomia e vendit, duhej nje reagim i menjehereshme, koha nuk pret!
Qeveria duhej te kishte publikuar tashme menyren e furnizimit ditor me maska per qytetaret si detyre te saj, rregulloren se cfare nenkuptohet me “ambjente publike”, gje qe duhet konceptuar e gjere e per te cilen mund te perdoret modeli i Italise, menyrat e perdorimit etj.
Ne vazhdim Qeveria duhet te kishte publikuar edhe penalitetet per shkelesit e kesaj mase, si dhe te organizonte menyren e implementimit e kontrollit.
“Gjumi” aktual i Kryeministrit ndaj Covid as nuk ben te harrohen pergjegjesite e tij per deshtimin e deritanishem dhe as e justifikon ate per pasivitetin e plote te Qeverise ne kete periudhe kur duhen vendime e masa urgjente, energjike, shume dimensionale e inteligjente per te minimizuar demet e dhimbeshme te krijuara nga ai keq menaxhim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...