A do të tentojë rikthimin në krye të selisë blu? Sali Berisha paralajmëron: Ju garantoj që PD-ja do të ziejë fuqishëm! Ja cila është ambicia ime

E Enjte, 09 September 2021 22:19

 


Ish-kryeministri Sali Berisha paralajmëroi se Partia Demokratike do të ziejë fuqishëm pas vendimit të kryedemokratit Basha për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar.

“Absolutisht, PD-ja do ziejë fuqishëm, ju garantojë për këtë”, tha Berisha gjatë intervistës në emisionin “Opinion”.

Berisha u shpreh Basha duhet të kishte mbledhur të paktën një Kuvend apo referendum lidhur me vendimin për përjashtimin e tij.

“Nuk ka synim për ta përçarë, ka synim për t’i kthyer sovranitet PD-së. Pa sovranitet PD është një rreckë opozitë. Z. Basha ka shkelmuar sovranitetin e PD. Ai dhe askush nuk e ka një mandat të tillë. Duhet të mblidhte të paktën ose referendum në parti, ose Kuvend në parti. Të shtonte në statut të partisë: Largimin nga Parlamenti të personave non grata. Nuk e votonte kurrë atë. Pse nuk e votoi Ilirjan Celibashi bllokimin e Tom Doshit?!”, tha Berisha.

I pyetur nëse do të tentojë rikthimin si kryetar i Partisë Demokratike, Berisha u shpreh: “Ambicia ime është një. Në planin e brendshëm do bëjë gjithçka që t’i rikthejë PD-së sovranitetin dhe t’i kthehet vendit si opozitë e vërtetë. Jam i hapur për çdo lloj posti në kuadrin kushtetues të këtij vendi. Besimi im i madh është te demokratët dhe te shqiptarët. Kam bindjen se jo vetëm dhjetëra mijëra demokratë janë lënduar sot, por janë lënduar dhjetëra e mijëra, e qindra mijëra shqiptarë që besojnë se Shqipëria është një vend sovran, se forcat politike duhet të qëndrojnë si forca sovrane”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi