PL: Faktet që e vulosin projektin e Portit të Durrësit si aferë mafioze korruptive

Premte, 23 February 2024 14:18
Partia e Lirisë deklaroi sot se projekti i Portit të Durrësit nuk është një investim strategjik, por një aferë tipike mafioze kundër interesave kombëtare, një çmenduri tjetër rilindase, që ka përcaktorë vetëm makutërinë, babëzinë, pastrimin e parave, mungesën e plotë të transparencës dhe shkatërrimin e interesit publik.
 

Sekretari i përgjithshëm Tedi Blushi tha para mediave se "është tashmë e provuar, që afera e Portit të Durrësit është një krim i shumëfishtë ekonomik me pasoja të rënda dhe të gjithëanshme, ku përgjegjësi i vetëm është Kryeministri Edi Rama." 

 

"Premtimi i tij i parë me zë dhe me figurë se “nuk do të nxjerrë asnjë kokërr leku nga buxheti i shtetit”, për Portin e Durrësit, rezultoi në fakt një mashtrim i madh, i pabesë dhe mafioz, si të gjitha premtimet e tjera të “Rilindjes”, - vërejti Blushi dhe shtoi:

"Ndërkohë nga zero lekë financim nga Buxheti i Shtetit, Kryeministri Edi Rama kaloi në një tjetër premtim, investimin e 390 milion euro me PPP, ku 46% e vlerës së investimit do ta kontribuonte Qeveria e Shqipërisë apo Autoriteti Portual i Durrësit dhe 54% do të ishte kontribut i kompanisë që do të fitonte garën ndërkombëtare.

Edhe ky premtim rezultoi një mashtrim mafioz, pasi aktualisht Qeveria ka planifikuar të shpenzojë për Portin e Durrësit rreth 430 milion euro nga Buxheti i Shtetit, financim që do të mbulohet 100% nga taksapaguesit shqiptarë.

Pra nga premtimi për “zero investim nga Buxheti i Shtetit”, u pretendua investimi me skemën PPP në 390 milion euro, dhe së fundmi në investimin direkt nga Buxheti i Shtetit të 430 milion euro.

Sigurisht që vlera përfundimtare do të jetë shumë herë më e madhe dhe parashikohet të kapë shifrën marramendëse të rreth 1 miliard euro. 

Shpenzimet për ndërtimin e portit të ri ishin destinuar fillimisht në buxhet si financim i huaj, por duke qënë se as NATO dhe asnjë bankë nuk e konsideroi projektin fizibël, paratë po jepen nga buxheti.

Sot Qeveria fal 300 milion euro taksa dhe asete, jep 415 milion euro për të ndërtuar portin në Porto Romano dhe në fund të 20 vjetëve përfiton 282 milion euro.

Pra deri tani humbja ka shkuar rreth 430 milion euro.

Qartazi, asnjë përfitim ekonomik për shtetin dhe shqiptarët, përkundrazi një katastrofë ekonomike dhe plaçkitje flagrante e taksave të tyre.

Partia e Lirisë i bën thirrje SPAK të reagojë dhe të mos mbyllë sytë para këtyre fakteve në dritë të diellit, që provojnë se afera e Portit të Durrësit, nuk është gjë tjetër vetëm vjedhje dhe korrupsion i pastër.

SPAK duhet të veprojë pa vonesë dhe të mos presë urdhërat politikë për nisjen e hetimeve, ose të pranojnë se janë një seksion i “Rilindjes” dhe përgjegjëse po sa ajo për korrupsionin galopant dhe lidhjet e krimit me Qeverinë."

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...