Vlahutin e pranon: Është Këshilli Evropian ai që vendos për negociatat

E mërkurë, 25 Prill 2018 11:48

Edhe pse u bë pjesë e festimit absurd të mazhorancës se një ‘vendim historik’ tashmë ishte marrë dhe Shqipëria kishte hedhur një hap gjigand përpara drejt Bashkimit Evropian, Ambasadorja Vlahutin më në fund është ulur me këmbë në tokë.

Në një intervistë të dhënë mbrëmë në TVSH Vlahutin ka pranuar se Shqipëria nuk ka arritur asgjë dhe se në fakt pritet që në qershor të merret vendimi i rëndësishëm nga ana e Këshillit Evropian.

“Do të presim të shohim se çfarë do të vendosë Këshilli në qershor. Po ashtu, në të njëjtën kohë, i gjithë procesi i bisedimeve për anëtarësim është bërë shumë më i ndërlikuar. Acquis-të evropiane janë shtuar e, po ashtu, ne kemi mësuar, Bashkimi Evropian ka mësuar përgjatë procesit se është e nevojshme që vendet të jenë edhe më të mirëpërgatitura në momentin kur realisht hyjnë si anëtare me të drejta të plota në BE që ato të jenë më konkurruese, që t’i përmbushin më mirë të gjitha përgjegjësitë e anëtarësimit. A është Shqipëria gati të hapë negociatat? Komisioni Evropian mendon se Shqipëria është gati të çelë bisedimet për anëtarësim, do të thosha dhe do të shohim se cili do të jetë konkluzioni i shteteve anëtare. E dini që në qershor Këshilli, shtetet anëtare do të marrin një vendim, por Komisioni Evropian ka dalë në përfundimin se Shqipëria është gati të çelë negociatat dhe i ka rekomanduar Këshillit ta marrë këtë në konsideratë”, ka thënë ndër të tjera Vlahutin.

Është e turpshme ajo që ndodhi pas marrjes për herë të dytë të rekomandimit të Komisionit Evropian për hapjen e negociatave me BE-në. Deliri dhe festat patetike apo edhe krekosjet me fjalimet triumfuese ishin pjesë e aktiviteteteve të ndryshme të qeverisë, ku pjesë u bë edhe ambasadorja e BE-së në Tiranë. /55news.al/

Modifikuar më E mërkurë, 25 Prill 2018 11:52
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...