×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Emigrantët shqiptarë e presin Ramën me “kanabis” në Bundenstag

E mërkurë, 25 Prill 2018 21:14

Vizita e Ramës në Gjermani nuk ka kaluar pa vëmendjen e emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Berlin. Hakmarrjen për arsyet që i detyruan të emigrojnë larg vendit të tyre, emigrantët ia kanë kthyer Ramës me ironi. Para Budenstagut, shqiptarët kanë dalë në protesta individuale me foto të Shqipërisë së mbuluar nga kanabisi dhe me ideatorin kryesor të kanabizimit të Shqipërisë, Saimir Tahirit. Fotot janë bërë menjëherë virale në profilet e emigrantëve shqiptarë por jo vetëm . Gjermania mbetet edhe këtë vit në krye të vendeve të BE ku kërkuan azil 15.495 qytetarë nga Shqipëria, e ndjekur nga Franca me 8.875 kërkesa dhe Holanda me 1.545. Numri i azilkërkuesve nga Shqipëria në Gjermani sipas Eurostatit është 30% më i ulët se vitin e kaluar. Në 7.000 vendimet e marra nga aplikimet e shqyrtuara deri tani, nga vendet e BE për qytetarët e Shqipërisë, vetëm 335 prej tyre nuk u refuzuan.

31317879 10214848654863950 3279648954349780992 n

Modifikuar më E Enjte, 26 Prill 2018 09:15
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...