Lamtumire Brian Dennehy,Stallone: ‘Bota humbi një artist të madh’

Premte, 17 Prill 2020 11:02

Është ndarë nga jeta Brian Dennehy, aktori i famshëm edhe për rolin e sherifit William Teasle në filmin ‘Rambo’, në 1982. Ai ishte 81 vjeç dhe vdekja ka ardhur si pasojë e shkaqeve natyrale në shtëpinë e tij në Connecticut

I njohur në kinema dhe në teatër për aftësinë e tij për të interpretuar rolin e të keqit, Dennehy kishte fituar dy Tony Awards, një Golden Globe dhe ishte nominuar për 6 Emmy. Sylvester Stallone e ka kujtuar aktorin me një twitter prekës.

I lindur në Bridgeport në 9 korrik 1938, me origjinë irlandeze, Dennehy filloi të interpretonte pas shërbimit në marinë. Një karrierë e gjatë në teatër dhe television (shfaqet edhe në seritë e famshme si “Serpico” e “Kojak”) dhe më pas interpreton në kinema, në 1979, me “F.I.S.T”, të Norman Jewison, me Sylvester Stallone protagonist. Nga aty nis një karrierë të rëndësishme në të cilën Dennehy gjendet gjithmonë në role personazhesh të rëndësishëm. Në aktivitetin e tij (numërohen pothuajse 100 filma) të cilat i japin mundësi edhe falë personalitetit dhe talentit të hyjë në zemrat e njerëzve.

Modifikuar më Premte, 17 Prill 2020 11:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

Globi

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

  Protestuesit u përleshën sërish me policinë në disa shtete amerikane, për të katërtën ditë radhazi, lidhur me vrasjen e një afro-amerikani të paarmatosur gjatë një arrestimi nga policia në Minneapolis...

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Aktualitet

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Tërmeti godet Greqinë, dy lëkundje të forta tmerrojnë qytetarët në orët e mëngjesitLëkundje tërmeti janë ndjerë në Korçë.Lëkundjet janë ndjerë 7 km në veri të Korçës dhe magnituda ka qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!