I publikoi letrën personale me babain, Meghan Markle humb raundin e parë të betejës ligjore me Daily Mail

Premte, 01 May 2020 19:28

Daily Mail ka fituar raundin e parë të betejes ligjore me Meghan Markle për publikimin e një letre që Dukesha ia dërgoi babait të saj.

Meghan ka paditur median britaniek për shkelje të privatësisë dhe të drejtës së autorit pasi Mail publikoi pjesë të letrës që ajo i dërgoi Thomas Markle.

Por media ka mohuar pretendimet e saj.

Mail kërkoi nga gjykata që disa pretedime të Dukeshës të hidheshin poshtë. Dhe të premten gjykata vendosi që disa nga këto pretendime ti hidhte poshtë, përfshirë akuzën se media veproi në mënyrë të pandershme duke lënë disa pjesë të letrës të papublikuara.

Gjithashtu hodhi poshtë akuzat e Meghan se Mail kishte për qëllim të nxirrte çështjet personale mes Meghan dhe babait të saj dhe se kishte një “axhendë” për të botuar artikuj fyes për të.

Gjykatësi Justice Warb tha se këto pretendime mund të kthehen në një fazë të mëvonshme nëse ato vendosen në një bazë të duhur ligjore.

Kjo është një ditë shumë e mirë për Associated Newspapers dhe një ditë shumë e keqe për Dukeshën e Sussex si edhe ekipin e saj juridik.

Sidoqoftë ky është vetëm fillimi dhe jemi përpara një beteje ligjore që do zgjasë shumë dhe do kushtojë shtrenjtë.

/Panoramaplus.al

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Politikë

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Një ditë pasi Presidenti ktheu në Kuvend ligjin për eurobondin maxhoranca ka reflektuar duke bërë amendimet e nevojshme dhe ka miratuar me 85 vota pro në parlament marrjen e këtij...

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

Globi

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

  Afro-amerikani George Floyd, vdekja e të cilit në duart e Policisë shkaktoi një valë protestash në të gjithë SHBA, ka qënë i infektuar me koronavirus disa javë para vdekjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!