UEFA me risi për sezonin e ri të “Champions” dhe “Europa League”

E Enjte, 29 Mars 2018 12:22

Sezoni i ardhshëm do të sjellë ndryshime të mëdha për kompeticionet e organizuara nga UEFA. Nëpërmjet një komunikate në faqen zyrtare UEFA bëri me dije se “Champions League” dhe “Europa League” do të vijnë me një sërë risish.Duke nisur nga sezoni 2018-2019 ndryshimet do të jenë në fuqi të paktën për një periudhe 3-vjecare.

Por cilat janë ndryshimet që UEFA ka renditur në komunikatën e saj?

Duke nisur nga sezoni 2018-2019 ndryshimet do të jenë:

Së pari, në ndeshjet me eliminim të drejtpërdrejte nuk do të bëhen 3 por 4 zëvendësime por k y i fundit do bëhet në kohën shtesë, ndërsa tre të tjerët si gjithmonë pa u prekur nga ndryshimet.

Së dyti, për superkupën e Europës dhe finalet e Champions-it dhe Europa League ekipet nuk do të përfshijnë më në skuadër 18 lojtarë, si ne cdo takim tjetër, por tanimë do ketë mundësinë e 23 lojtarëve.

Ky ndryshim do i lejojë ekipet që të kenë në dispozicion 12 lojtarë të gatshëm në pankinë, nga 7 që është klasikja e deritanishme. Me anë të këtij ndryshimi klubeve e veçanërisht trajnerëve ju jepet më shumë mundësi për lëvizje dhe për një menaxhim më të mirë të takimit.

Pika e tretë ka të bëjë me orarin e takimeve. Të gjitha ndeshjet e Championsit duke nisur me fazën kualifikuese, ndeshjet e fazës së grupeve, 1/8 e finaleve, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalja do të fillojnë të gjitha në orën 21:00.

Ndërsa faza e grupeve, dy ndeshjet të së martës dhe dy të së mërkurës do të nisin në orën 18:55, përjashtim bën vetëm raundi i fundit ku të gjitha sfidat do të zhvillohen në të njëjtën kohë.

Po për këtë pikë përsa i përket Europa League, duke nisur nga faza e grupeve e deri te takimet e 1/8 të finaleve, të gjitha do të luhen në dy fasha orari të përcaktuara nga shorti më 18:55 dhe 21:00.

Duke u mbështetur në të njëjtin parim edhe java e fundit e grupeve të Europa League do të zhvillohet në të njëjtin fashorar. Ndërsa ndeshjet e cerekfinaleve, gjysmëfinaleve dhe finalja do të zhvillohen në orën 21:00.

Nëse do të jetë e nevojshme për ndonjë përjashtim vendimi do të merret vetëm nga administrata e UEFA-s për të dyja rastet.

Risia e katërt ka të bëjë me regjistrimin e lojtarëve  pas fazës së grupeve në Europa dhe Champios League. Me rregulloren e re çdo klubi do ti lejohet përfshirja e 3 futbollistëve të rinj pa asnjë kufizim. Ky ndryshim përputhet edhe me disa prej kampionateve kombëtare, që sdo vendoset asnjë kufizim për regjistrimin e lojtarëve, gjatë merkatos së dimrit.

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 12:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!