Coronavirus ndryshon futbollin europian, Ceferin: Asgjë nuk do të jetë si më parë

Saturday, 28 Mars 2020 11:32

Asgjë nuk do të jetë si më parë. Kjo është pak por e sigurt, pavarësisht se nëse futbolli do të kthehet të fushë për të mbyllur sezonin, apo gjithçka do të nisë nga e para edicionin e ardhshëm. Asgjë nuk mund të parashikohet. Gjithçka është në dorë të Coronavirus. Nëse situata nuk ndryshon atëherë do të jetë e vështirë të riformulohen kalendarët. Ky është vetëm një nga problemet me të cilët duhet të përballet UEFA, por po kaq të rëndësishme janë edhe çështjet financiare që shqetësojnë klubet, madje rrezikojnë falimentin e shumë prej tyre.

Në këtë mënyrë, qeveria europiane e futbollit studion disa plane. Si fillim me Covid-19 pritet të përfundojë edhe “era” e Fair Play Financiar. UEFA do të heqë dorë nga kontrrolli i bilanceve të klubeve, qoftë edhe për disa vite, në mënyrë që ata të shëndoshin sërish arkat e tyre. Kjo është edhe një kërkesë e Shoqatës së Klubeve të Europës. Një konfirmim për këtë vjen edhe nga vetë presidenti I UEFA, Alexander Ceferin në një intervistë për të përditëshmen italian “Repubblica”.

“Asgjë nuk do të jetë si më parë, pas këtij viti të tmerrshëm. Mbi Fair Play Financiar ka disa opsione”, është shprehur numri një i futbollit europian. Ndërkohë, një tjetër çështje që kërkon zgjidhje të shpejtë nga UEFA ka të bëjë me reduktimin e pagave të futbollistëve. Shumë skuadra kanë nisur praktimimin e masave, ndërsa shumë të tjera përballen me kundërshtimin e lojtarëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI!

Politikë

PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI!

Aleksander Biberaj   PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI! GJITHASHTU PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET TE KRIJOJE NJE KOMISION...

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

Kulturë

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

  Shkrimtarja Flutura Açka, thotë se është ndjerë e shqetësuar nga sjellja e qytetarëve, e institucioneve shtetërore, në këtë periudhë ku koronavirusi po kërcënon jetët tona dhe po rrezikon mbingarkesën e...

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

Lifestyle

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

  Në kërkim të normalitetit. Është kjo baza e transferimeve të vazhdueshme për Harry dhe Meghan. Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtare dhe Mbretërine Bashkuar...