Nga Gazmend Bakiu   Më 29 mars 1923, nga Shkolla Teknike amerikane u vu në punë Centrali i parë elektrik,…
Nga Kastriot Dervishi Më 26.4.1967 Havzi Nela u arratis në Jugosllavi së bashku me bashkëshorten. U kthye nga jugosllavët dhe…
Jeta e një shqiptari të Kosovës që i përfundoi jeta në Repartin nr.305 Përparim. Zyhdi Liman Çitaku, me origjinë nga…
Kaso Abaz Shehu (1918-1989) nip i Haki Rushitit, u arratis nga Shqipëria në mars 1945. Në maj 1950 shkoi në…
Në letrën e datës 20 maj 1944, të zëvendëskomisarit të Batalionit “Reshit Çollaku”, Moisi Starova për Shtabin e Qarkut të…
Bahri Hysen Dërgutaj, i vitlindjes 1934, nga fshati Bronsiku i Mitrovicës dhe vëllain e tij Dërguti, i vitlindjes 1938, erdhën…
Qerim Jakupi, ardhur në Shqipëri në vitin 1957, deri në vitin 1958 banoi në Llakatund e më pas u vendos…
Niko Xoxi ishte ndër komunistët e parë, i cili u vra nga partia e vet gjatë luftës. Në fund të…
  Dhitë, delet, viçat dhe lopët e “reaksionarëve” ishin front i zakonshëm i nevojave të luftës. Çdo brigadë bënte plaçkën…
Ndërsa namin ia nxirrnin ballistëve për pula, për vete partizanët nuk të falnin për mishin e rëndë. Në luftimet me…
Në mesnatën e 23-24 korrikut 1951, i nisur nga Athina, u hodh me parashutë, ai që u quajt “grupi i…

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...