Jusuf Vrioni (1916-2001) ishte ndër intelektualët e shumtë që regjimi injorant komunist arrestoi e burgosi sapo mori pushtetin. Pjesa e…
Libri më i fundit i Rexhep Qosjes, i cili “vlerëson” si “figurë të madhe” të Shqipërisë një prej terroristët më…
Ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 83 vjeçare, një prej legjendave të qëndresës antikomuniste ndër vite, Uran Kostreci.…
Me urdhrin e datës 21.1.1966 u krijua Reparti nr.318 Qyteti Stalin (sot Kuçovë), si vend për përqendrimin dhe vuajtjen e…
Materiali edukativ që do lexohej nga Batalioni “Reshit Çollaku”, në dhjetor 1943, tërhequr nga zëvendëskomisari i tij, në kuadër të…
Në rrugën që më vonë do të njihej si “5 maji”, Ibrahim Biçakçiu ndërtoi një fabrikë cigaresh së cilës i…
Për të krijuar imazhin se veprat ishin të rëndësishme, dikur ato që zinin një sipërfaqe të mëdha, ruheshin me reparte…
Nën parullën “bukë, paqe, liri”, më 10 dhjetor 1943 komanda e Batalionit “Perlat Rexhepi”, njoftonte shokët e Zonës së Parë…
Dokument i Zyrës Famullitare të Tiranës i datës 19.7.1944 nënshkruar nga Famullitari Dom Shtjefën Kurti për Dom Luigj Gashin. Është…
Kur Enver Hoxha u kthye nga vizita në Jugosllavi, më 2 korrik 1946, gazeta “Bashkimi” botoi një numër special. Në…
Kur u kthye në Tiranë nga Jugosllavia, më 2 korrik 1946 gazeta “Bashkimi” botoi një numër special. Në krye të gazetës…
  “Gjatë dy muajve që batalioni tuaj (“Halim Xhelo”) ka qëndruar së bashku me batalionin “Asim Zeneli”, duke formuar kështu…

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi