Me dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, u shtetëzuan shumë shtëpi, dyqane e depo në Delvinë…
Deri në vitin 1950 regjimi komunist kishte bërë konfiskime pronash të “armiqve të popullit”, shtetëzime të ekonomive e sipërmarrjeve të…
Për 46 vjet të diktaturës komuniste, shqiptarët nuk u ndanë vetëm nga bota, por edhe nga njerëzit e tyre që…
Shihni si ishte dekreti i emërimit të zëvendësisht drejtorit të Liceut të Korçës, Veniamin Dashi, më 4.2.1949 nga mëkëmbësi Jacomoni.…
Në Tiranë u mbajt një mbledhje e intelektualëve për të kundërshtuar ideologjinë komuniste dhe për t’i shërbyer çështjes kombëtare. Shtypi…
Aleko Vangjel Turtulli (10.1.1910-10.9.1988), lindi në Selanik e vdiq në Korçë. Më 1921-1926 ndoqi liceun e Korçës. Më 1926-1931 ndoqi…
Dikur, pavarësisht se flitej për emancipimin e gruas, propagandohej se ajo duhej të punonte më shumë se burrat. 
Koçi Xoxe ishte numri 2 i partisë. Miladin Popovii ishte numri 1, por formalisht udhëheqës quhej Enver Hoxha. Se si…
Kiço Foto Llazari, 32 vjeç nga Lukova ishte arrestuar më 20.6.1946. Akuzoje se ishte lidhur me reaksionarë dhe u kishte…
Ky telegram i vitit 1952 tregon gjendjen e një familjeje në Shkodër. Bashkëshoerti i dënuar dy herë. Me pasuri të…
Kampi i Valiasit është ndër më të njohur në vitet 1945-1953. Këtu është punuar kryesisht në fermën “Ylli i kuq”…
Përveç pjesës “natyrale” të Kampit të Tepelenës, herë pas herë sillej nga Ministria e Punëve të Brendshme edhe ndonjë që…

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi