Nga Kastriot Dervishi Organizata Grupi i Rezistencës u krijua nga Hamdi Frashëri. Organizata u zbulua rastësisht nga “Fiku” dhe “Dara”…
Nga Kastriot Dervishi Në vitin 1951, kur vendi ende nuk kishte një Kod Penal, u miratua një dekret i marrë…
Nga Kastriot Dervishi Nexhmije Hoxha, bashkëshortja e diktatorit më të egër që ka parë toka shqiptare, atij që i solli…
Nga Kastriot Dervishi Në takimin e datës 27 shkurt 1991 me ushtarakët, për herë të parë Ramiz Alia thotë se…
“La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën e 13 nëntorit 1912, në ballinë, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse”…
Nga Kastriot Dervishi   Më 23 dhe 27 shkurt 1991, Ramiz Alia zhvilloi disa takime me kuadrot e Ministrisë së…
Nga Kastriot Dervishi Pas rrëzimit të shtatoreve të diktatorit, lëvizja më e rrezikshme në Tiranë ishte ajo në Shkollën e…
Nga Kastriot Dervishi Rrëzimi i shtatoreve e busteve të Enver Hoxhës gjallëroi aktivitetin e forcave antikomuniste, por në të njëjtën…
Nga Kastriot Dervishi Për të përballuar në Tiranë gjendjen e krijuar e për të mbrojtur shtatoren e Enver Hoxhës, u…
Nga Kastriot Dervishi Në kalanë e Gjirokastrës në vitet 1944-1953 ishte vendosur një prej burgjeve më të tmerrshëm të diktaturës…
Nga Kastriot Dervishi Tom Zef Gocaj, lindur në Podgoricë në vitin 1928, me kombësi shqiptare e shtetësi jugosllave, me profesion…
Në dy momente çështja e Kosovës është dëmtuar rëndë, pikërisht atëherë kur është futur në kanale marksiste-leniniste dhe nuk ka…

Lajmet e fundit

Kush është 54 vjeçari me dy mbiemra që u kap në Vlorë, ja pse kërkohej nga Italia

Kronikë

Kush është 54 vjeçari me dy mbiemra që u kap në Vlorë, ja pse kërkohej nga Italia

Nje 54 vjecar i kerkuar nga Italia eshte arrestuar ne Vlore. Policia ben me dije se ka finalizuar operacionin policor, te koduar “Kumia” dhe ka vene ne pranga shtetasin Edmond...

Dy lëkundje tërmeti në mëngjes në vend, ja magnituda dhe ku ishte epiqendra

Aktualitet

Dy lëkundje tërmeti në mëngjes në vend, ja magnituda dhe ku ishte epiqendra

Dy lekundje termeti jane regjistruar kete mengjes ne vendin tone.Sipas Institutit te Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, lekundja e pare ka qene me magnitudë 3.7 të shkallës righter dhe ka...

Ende ditë të këqija për Britaninë, bie optimizmi, dyfishohen vdekjet ditore

Globi

Ende ditë të këqija për Britaninë, bie optimizmi, dyfishohen vdekjet ditore

Një ditë pas ndezjes së shpresave në Mbretërinë e Bashkuar se me shifrat në rënie të infeksioneve dhe vdekjeve në tri ditë radhazi më e keqja ishte duke kaluar, numri...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!