Sa herë referohen shifrat e regjimit komunist duhet të kesh kujdes nga manipulimet e ndodhura aty. Këta gënjeshtrën dhe mashtrimin…
Për Hajdar Tafën ka një bust në Berat. Për ushtar Faslliun nuk ka. Të dy u vranë duke ndjekur elementin…
Në prag të ekzekutimit të inxhinierëve e teknikëve në Maliq, më 20.11.1946 nisi një proces tjetër që u zhvillua në…
Referuar procesverbalit të datës 24.4.1990 të Presidiumit të Kuvendit Popullor, në Shqipëri ishin gjithsej 1300 “nëna heroina”, d.m.th. me shumë…
Megjithëse ishte 75 vjeç, komunistët nuk i kursyen plumbat ndaj Sheh Qerim Salihut. Për të mos u ndaluar deri këtu,…
Spitali gjinekologjik i Tiranës përfundoi shumë shpejt. Në verën e vitit 1940 ai u përurua nga mëkëmbësi Francesco Jacomoni, bashkëshortja…
Me propozim të ministrit të Punëve Botore (ad. interim) Shefqet Vërlaci, njëkohësisht edhe kryeministër,  mëkëmbësi Francesco Jacomoni, nxori dekretin nr.52,…
Nga Kastriot Dervishi Si pasojë e pushtimit serb dhe keqtrajtimeve të shumta, një qëndrese thuajse epike, në vitet 1913-1920 nga…
Është ndër poezitë më të njohura të Vilson Blloshmit, e cila u trajtua gjatë procesit të tij. Më 8.8.1976 i…
Në ditëlindjen e Vilson Blloshmit (1948-1977), kujtojmë dy akuzat e ngritura ndaj tij. Raportimet e para për të nga Sigurimi…
Përgjatë viteve 1982-1990, në Repartin nr.311 Qafë Bari vdiqën 9 të dënuar. I dhjeti u plagos rëndë, por vdiq në…
Ishte 13 vjeç, por u arratis nga Shqipëria. Fotografia e vogëlushit është botuar në gazetën “Shqipëria” të Komitetit Shqipëria e…

Lajmet e fundit

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Politikë

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në përgjigje të pyetjes së avokatit Adriatik Lapaj ka sqaruar arsyen pse çdo fletë votimi ka një kod të veçantë që e dallon atë nga të tjerat...

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

Politikë

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

  Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat denoncoi krimin zgjedhor nga ana e qeverisë në deformimin e votave të shqiptarëve në zgjedhjet parlamentare të...

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

Politikë

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

  Nga Luan Rama NJË BREZ QË NUK KA NEVOJËTA MARRË NJERI PËR DORE   Përkundër zhumhurit të zgjedhjeve e gjithë përpjekjeve si në traditën tonë më të shumtuar të manipulimit të tyre, prej...