Nga Kastriot Dervishi Në nëntor 1944 Niaz Dizdareviçi, instruktori jugosllav për rininë komuniste të Shqipërisë, si dhe pjesëmarrës në plenumin…
Nga Kastriot Dervishi Popullsia e Malësisë së Madhe nuk e pranoi pushtetin projugosllav të Enver Hoxhës. Të ashtuquajturit “nacionalçlirimtarë” po…
Publikohet historia e panjohur e Rexhep Jellës, pinjoll i një prej familjeve autoktone më të njohura tiranase, i cili pasi…
Nga Kastriot Dervishi Në 100-vjetorin e nisjes së jetës së Tiranës si kryeqytet i Shqipërisë, munguan ceremonitë në vendet historike.…
Nga Kastriot Dervishi Mbledhja e parë e qeverisë në Tiranë u bë më 12.2.1920. Mbledhja u drejtuar nga zëvendësisht kryeministri…
Nga Kastriot Dervishi Qeveria dhe Këshilli i Naltë hynë në Tiranë më 11 shkurt 1920, duke zyrtarizuar nisjen e jetës…
Gjeneral Piacentini ishte komandanti i trupave italiane në Shqipëri në momentin e ndryshimit të kryeqytetit. Në mënyrë aksidentale, duke mos…
Nga Kastriot Dervishi Edhe për historinë e vjedhjes së shtëpive ku banuan, Nexhmije Hoxha nuk mund të rrinte pa gënjyer.…
Nga Kastriot Dervishi Qeveria e dalë nga mbledhja e Lushnjës, bëri përpjekje për t’u vendosur në Durrës, që ishte edhe…
Nga Kastriot Dervishi Më 4 shkurti 1924 në Kuvendin Kushtetues të Shqipërisë (kati i dytë i Akademisë së Shkencave sot),…
Nga Kastriot Dervishi   Fletën e parë të vrasjeve në kufi të vitit 1990, e çel ngjarja e hidhur e…
Për afro dy dekada, Feti Gjici punoi në një projekt aq sekret sa atij i duhej t’i kyçte planet në…

Lajmet e fundit

Kush është 54 vjeçari me dy mbiemra që u kap në Vlorë, ja pse kërkohej nga Italia

Kronikë

Kush është 54 vjeçari me dy mbiemra që u kap në Vlorë, ja pse kërkohej nga Italia

Nje 54 vjecar i kerkuar nga Italia eshte arrestuar ne Vlore. Policia ben me dije se ka finalizuar operacionin policor, te koduar “Kumia” dhe ka vene ne pranga shtetasin Edmond...

Dy lëkundje tërmeti në mëngjes në vend, ja magnituda dhe ku ishte epiqendra

Aktualitet

Dy lëkundje tërmeti në mëngjes në vend, ja magnituda dhe ku ishte epiqendra

Dy lekundje termeti jane regjistruar kete mengjes ne vendin tone.Sipas Institutit te Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, lekundja e pare ka qene me magnitudë 3.7 të shkallës righter dhe ka...

Ende ditë të këqija për Britaninë, bie optimizmi, dyfishohen vdekjet ditore

Globi

Ende ditë të këqija për Britaninë, bie optimizmi, dyfishohen vdekjet ditore

Një ditë pas ndezjes së shpresave në Mbretërinë e Bashkuar se me shifrat në rënie të infeksioneve dhe vdekjeve në tri ditë radhazi më e keqja ishte duke kaluar, numri...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!